Menu
Home Page

Who's Who

Meet the teams

 

Leadership team

 

Rachel Purvis - Headteacher

Sal Towers - Assistant Headteacher & KS2 & English leader 

Jayne Jackson - SENCO & KS1 & maths leader

Dawn Harris - Early Years & Phonics Coordinator

 

Teaching teams

 

Y6 Woodpeckers

Amanda Elliott- Y6 teacher

Sandra Gregson - Y6 HLTA

Lisa Sparrow - Y6 teaching assistant

 

Y5  Nightingales

Zoe Farrow- Y5 teacher (Mon & Tues)

Sue Steer - Y5 teacher (Wed, Thurs & Fri)

Nicci Boler - Y5 teaching assistant

 

Y4 Kingfishers

Mags Gilmore - Y4 teacher

Dawn Jones - Y4 teaching assistant

 

Y3 Jays

Catherine Ward - Y3 teacher

Natalie Furniss - Y3 teaching assistant

 

Junior PPA

Andy Brown - Higher level teaching assistant

 

Y2 Foxes

Saira Ibrahim - Y2 teacher

Rachel Platts - Y2 teaching assistant

 

Y1 Hedgehogs

Jayne Jackson - Y1 teacher

Kerry Watkins - Y1 teaching assistant

 

Reception Rabbits

Dawn Harris - Reception teacher

Chris Wilsher - Early Years Educator in Reception

 

Nursery Owls

Rachel Cass (from January 2018) - Nursery teacher

Sue Slater - Early Years Educator in Nursery

 

Infant PPA

Joanne Dudley - Higher level teaching assistant

 

SEND

 

Jayne Jackson - SENCO

Joe Mark - SEN teaching assistant

Jo Naylor - SEN teaching assistant 

Andy Brown - SEN teaching assistant

Lisa Blakemore - SEN teaching assistant

Kerry Watkins - SEN interventions

Lisa Sparrow - SEN interventions

 

Nurture

Louise Youson - Child & family support worker

Joe Mark - SEN teaching assistant

 

Office team

 

Steve Nottingham - School business manager

Megan Cook - Administrator

 

Children & family support team

 

Rachel Purvis - Headteacher

Louise Youson - Children & family support worker

 

 

Breakfast team

 

Linda Grattage - Breakfast club leader

Joe Mark - Play leader / Breakfast service

Kerry Watkins - Play leader / Breakfast service

 

Lunchtime team

 

Janet Batterson  - Lunch service

Mel Hamilton - Lunch service

Suzanne Cook - Midday supervisor

Linda Grattage - Midday supervisor

Catherine Evans - Midday supervisor

Kerry Watkins - Play leader (KS1)

Nikki Boler - Play leader (KS1)

Rachel Platts - Play leader (FS)

Natalie Furniss - Play leader (FS)

Dawn Jones - Play leader (KS2 & First Aid)

Lisa Sparrow - Play leader (KS2 & First Aid)

Louise Youson - Child & family support worker (KS2)

 

After School Club leaders

 

 Junior Lunchtime Choir - Mags Gilmore

Junior Running Club - Mags Gilmore & Zoe Farrow

Y6 Reading Club - Amanda Elliott

Junior Craft - Dawn Harris

Infant Colouring Club - Jo Lovatt

Junior Circuit training - Sal Towers

Y5 & Y6 Girls Maths - Rachel Purvis

Infant Gymnastics - Kay from Qualitas Coaching

Junior Creative Writing - Sue Steer

Homework Club - Jayne Jackson

 

 

Cleaning & Caretaking

 

Alan Twigg - Caretaker

Robert Davenport - Caretaker

Sarah Smith - Cleaner

Glyn   - Cleaner

Shaurna Stott- Cleaner

 

 

 

 

 

 

 

Top