Menu
Home Page

Who's Who

Who’s who and who does what

 

Meet the teams

 

Senior leadership team

 

Rachel Purvis – Headteacher (Monday, Tuesday and Wednesday)

Jayne Jackson - Deputy Headteacher & SENCO (and Acting Co-Headteacher on Thursdays & Fridays)

Rachel Cass - Early Years leader 

Zoe Farrow -Acting Deputy Head (Thursdays & Fridays)

James Benn - School Business Manager

 

Teaching teams

 

Y6 Woodpeckers

Zoe Farrow- Y6 Teacher

Sandra Gregson – Y6 Teacher

 

Y5 Nightingales

Hannah Burgess - Y5 Teacher

Lisa Sparrow – Y5 Teaching assistant

 

Y4 Kingfishers

Amanda Elliott - Y4 Teacher (Monday, Tuesday, Wednesday)

Katie Newman – Y4 Teacher (Thursday & Friday)

Dawn Jones - Y4 Teaching assistant

 

Y3 Jays

Ben Thompson (standing in for Saira Ibrahim) - Y3 Teacher

Andy Brown  - Y3 HLTA

Kerry Watkins – Y3 SEND Teaching assistant

 

Badgers

Nicci Boler – HLTA

TBC – SEND Teaching assistant

 

Y2 Foxes

Rachel Cass - Y2 Teacher

Sue Slater -Y2 Teaching assistant

 

Y1 Hedgehogs

Julie Brookes – Y1 Teacher

Sofia Ibrahim Hall –Y1 Teaching assistant

Elaine Taylor Baines – Y1 SEND Teaching assistant

 

Reception Rabbits

Joanne Dudley – Reception Teacher

Mel Pizer – EYFS Learning support assistant

 

Nursery Owls 

Danielle Raybould - Nursery Leader 

Lorna Weston – EYFS Teaching assistant

 

PPA cover

Emma Favill  - HLTA

Sue Steer - Teacher

 

SEND team

 

Jayne Jackson - SENCO

Kerry Watkins - individual & group SEND work

Elaine Taylor Baines -individual & group SEND work

Cover SENTA – individual & group SEND work

 

Children & family support team 

 

Rachel Purvis - Headteacher & designated safeguarding lead

Jayne Jackson-Deputy headteacher & designated safeguarding lead

Joanne Mark - Family Worker, deputy designated safeguarding lead & emotional support assistant

 

Office team

 

James Benn – School business manager

Ailsa Hiscocks - School business assistant

Megan Cook - School business assistant

 

Breakfast team

 

Linda Grattage - Breakfast club leader

Joanne Mark - Play leader / Breakfast service

Kerry Watkins - Play leader / Breakfast service

 

Lunchtime team

 

Janet Batterson  - Lunch service

Mel Hamilton - Lunch service

Suzanne Cook - Midday supervisor

Linda Grattage - Midday supervisor & first aid

June Lawrence - Midday supervisor & first aid

Elisha Henman – Midday supervisor

Susan Bunting - Midday supervisor

Yvonne Shedwick - Midday supervisor

 

Cleaning & caretaking team

 

Alan Twigg - Caretaker

Linda Grattage - Caretaker & cleaner

Elinor Bannister - Cleaner

Mel Hamilton -Cleaner

Elisha Henman - Cleaner

Yvonne Shedwick - Cleaner

 

 

 

Top